Darmowa dostawa od 109 zł 665 105 900 Email biuro@greenpharm.pl 0.00  Twoje konto

Jakość olejków konopnych – wszystko co musisz wiedzieć

W ostatnim czasie rynek został zasypany różnego rodzaju olejkami konopnymi, co wprowadza sporo zamieszania. Nie każda osoba poszukująca produktów konopnych jest biegła w zakresie selekcji między wartościowymi, a tymi, których sprzedawcy mają jedynie na celu wykorzystanie niewiedzy zainteresowanych zakupem. Jak zatem odnaleźć się wśród tak zróżnicowanych pod względem jakości i ceny produktów? Czym kierować się przy wyborze oraz jakie narzędzia pomogą nam, określić jakość olejków konopnych? W ostatnim czasie rynek został zasypany różnego rodzaju olejkami konopnymi, co wprowadza sporo zamieszania. Nie każda osoba poszukująca produktów konopnych jest biegła w zakresie selekcji między wartościowymi, a tymi, których sprzedawcy mają jedynie na celu wykorzystanie niewiedzy zainteresowanych zakupem. Jak zatem odnaleźć się wśród tak zróżnicowanych pod względem jakości i ceny produktów? Czym kierować się przy wyborze oraz jakie narzędzia pomogą nam, określić jakość olejków konopnych?

Pochodzenie produktu CBD

Pierwszym aspektem, którym warto kierować się przy wyborze olejku konopnego jest jego pochodzenie. Dobrej jakości olejek będzie produktem naturalnym, nie zawierającym sztucznych dodatków, wyprodukowanym w laboratorium spełniającym określone standardy produkcyjne HACCP, ISO, GMP. Weryfikowanie składu produktów CBD. Niektórzy producenci wykorzystują niewiedzę klientów poszukujących produktów konopnych, stosując pewne manipulacje w opisach olejków konopnych. Na rynku dostępne są chociażby olejki CBD 20% w atrakcyjnych cenach, gdzie po przeanalizowaniu oferty można zauważyć, iż zawierają one np. 20% oleju z nasion konopi lub 20% ekstraktu, o nieokreślonej zawartości CBD. Niestety brak określonych regulacji prawnych w naszym kraju wprowadza wiele zamętu, powodując, że również producenci dobrej jakości olejków w obawie przez wycofaniem produktu z rynku, nie podają klarownych informacji o jego składzie. Jak się zatem odnaleźć wśród takiej różnorodności i niejasności? Jeśli nie jesteśmy pewni z jakim olejkiem mamy do czynienia (standaryzowanym pod kątem kannabinoidów i substancji aktywnych czy olejem z nasion konopnych), warto dopytać sprzedawcę o certyfikaty potwierdzające zawartość składników, których w danym produkcie poszukujemy. Jakość potwierdzona badaniami. Konopie mają w sobie całe bogactwo dobroczynnych składników, wpływających na ich właściwości. Niemniej jednak jedną z cech charakterystycznych tej rośliny jest jej zdolność do absorpcji zanieczyszczeń m.in. metali ciężkich ze środowiska, w którym są uprawiane. Świadczy o tym chociażby fakt, wykorzystywania rośliny w miejscach skażonych, w celu oczyszczenia terenu. Jakie to ma znaczenie dla jakości olejków konopnych? Wielu producentów i dystrybutorów koncentruje się jedynie na wykonywaniu badań określających profile kannabinoidowe produktów z ich zawartością. Jednak biorąc pod uwagę właściwości konopi do pochłaniania zanieczyszczeń*, warto kontrolować ich poziom w surowcu lub produktach końcowych, by ocenić czy stosując dobroczynne kannabinoidy nie dostarczamy sobie wraz z nimi solidnej dawki toksyn. Na jakie badania warto zwrócić uwagę?
  1.  Profil kannabinoidowy- określający zawartość poszczególnych kannabinoidów w olejku
  2. Pestycydy – to chemiczne środki ochrony roślin, które mają na celu zabezpieczenie rośliny przez owadami, chwastami i rozwojem szkodliwych dla jej wzrostu patogenów. Pozostałości pestycydów w produktach stosowanych regularnie mogą wpływać na zaburzenia gospodarki hormonalnej i skutkować chorobami układu rozrodczego (m.in. problemami z płodnością, nowotworami złośliwymi, wadami wrodzonymi), powodować choroby układu pokarmowego, oddziaływać na układ immunologiczny i w konsekwencji przyczyniać się do rozwoju wielu chorób.
  3. Metale ciężkie – nawet śladowa ilość tych najbardziej szkodliwych wywiera negatywny wpływ na organizm człowieka. Najbardziej toksyczne to glin (Al), ołów (Pb), kadm (Cd), rtęć (Hg) i arsen (As), których wysoki poziom może przyczyniać się do powstawania nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych, uszkodzeń funkcjonowania nerek, wątroby, bezpłodności, chorób układu krążenia i wielu innych.
  4. Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) – to substancje, które powstają głównie w wyniku niecałkowitego spalania związków organicznych. Badania nad nimi wskazują na silnie rakotwórcze oddziaływanie na organizm człowieka. Zazwyczaj dostrzega się współwystępowanie tych związków co oznacza, że obecność jednego, świadczy o prawdopodobieństwie występowania innych z tej grupy. Dlatego też z uwagi na silną toksyczność jako wyznacznik traktuje się benzo(a)piren, który m.in. działa mutagennie, przyczyniając się do rozwoju nowotworów.
  5. Mikrobiologia – określa zawartość drobnoustrojów w produkcie, które mogą przyczyniać się do jego zepsucia oraz odpowiadają za wytwarzanie i utrzymanie w nim toksyn. Ich wysoka zawartość w produktach spożywczych może być jedną z przyczyn zatruć pokarmowych.
Ważną kwestią jest również umiejętność czytania sprawozdania z badań, gdyż tutaj także można dać się nabrać nieuczciwym sprzedawcom. Niestety podrabianie certyfikatów jest zjawiskiem popularnym na rynku produktów konopnych, ale warto pamiętać, że każde badanie ma nadany indywidualny numer. Osoby bardziej dociekliwe mają możliwość zweryfikowania numeru w laboratorium, które wykonało badanie, aby dowiedzieć się do kogo zostało przypisane. Dobrze, kiedy wspomniane badania zostały wykonane w akredytowanym laboratorium. Czytając sprawozdania z badań warto zwrócić uwagę jakiego produktu dotyczy, gdyż niekiedy do danego produktu przypisany jest certyfikat dedykowany zupełnie innemu.

Olejki konopne Green Pharm

Każdy sprzedawca przekonuje o najwyższej jakości swoich produktów, co niekoniecznie musi być zgodne z prawdą. Chcąc pozwolić ocenić w obiektywny sposób swoim obecnym i przyszłym klientom jakość naszych olejków, udostępniamy badania określające zarówno profile kannabinoidowe jak i poziom zanieczyszczeń. Wysoka jakość olejków konopnych jest dla nas priorytetem. Zależy nam na tym, aby klienci, którzy obdarzyli nas zaufaniem, mogli bezpiecznie korzystać z potencjału naszych produktów. Chcąc zapoznać się z jakością naszych olejków, zachęcamy do zapoznania się z wynikami ich analiz. Autor: Anna Klas - doradca konopny Green Pharm
5/5 - (1)
Zapisz się do newslettera!
Otrzymasz jednorazowy kod zniżkowy na zakupy w naszym sklepie online
-15%